Karate - do
Hogy mi a Karate ezt nagyon nehéz megmagyarázni mert minden olyan " sportot " amelyben ütnek vagy rúgnak Karaténak neveznek. Ez nem ilyen egyszerű mert amikor egy küzdőművészetről beszélünk hozzá kell tennünk, hogy melyik stílusról van szó. Elsődlegesen ha Karatéról beszélünk a Shotokan stílust értjük alatta. Nem csak azért mert az egyik legelterjedtebb irányzat, hanem mert olyan fontos dolgokat takar amely az egész embert külsőleg és belsőleg is a legjobban formálja a gyakorlatokon keresztül.
A Karate első megközelítésben üres kezet, fegyvertelen kezet jelent.
Okinawai eredetű, jelentése: az üres kéz útja. Ez azt jelenti, hogy az ember eszköz nélkül, pusztán a saját testét használja fegyverként és védi meg magát. Ez azonban csak felszínes megközelítés mert sokkal több értelme van. Az igazi Karatéka számára jelenti az egész élet minőségét. A személyiség kiemelését / barátság ,segítség, összefogást azért, hogy jobb emberek legyünk/ , a tanulók megtisztítják szívüket és szellemüket minden anyagias vágytól és önteltségtől
A Karate írásjegye: eredetileg a kezekkel és lábakkal végzett küzdésmódot kínai kéznek nevezték de a gyakorlatok megreformálásával és az Okinawai technikák ötvözésével Gichin Funakoshi megváltoztatta a betűk írásmódját és ennek Japán megfelelője lett a Kara Te jelcsoport.
A KARA, üresség az ember belső tartalmát jelenti amely azt is jelenti, hogy legyen bennünk hely azon dolgok iránt amit el akarunk sajátítani, megakarunk tanulni. Tehát fel kell szabadítanunk önmagunkat, hogy képesek legyünk minden befogadásra. Ez viszont azt is jelenti, hogy törekedni kell a tulajdonságok ill.dolgok lehető legjobb elsajátítására. Ahhoz, hogy a világmindenséggel egyesülni tudjunk, hogy megismerjük és megértsük, állandóan gyakorolni kell önmagunk legyőzését. A Karate technikái erre lehetőséget adnak és az egyén teremti meg önmaga számára a megvalósítás lehetőségét. Egy nagyon lényeges momentum van, hogy soha nem szabad az elkezdett dolgot abba hagyni. Ez nem más mint a DO -vagyis az út, mely a test és a lélek szabadsága felé vezet. Saját képességeink kifejlesztése, határaink megismerése jelenti a szabadságot.
A DO az elmélyülést, a munkát jelenti, hogy a cselekvésen keresztül juthatunk el a lényegig.
" A DO szellemi út , az eredethez , minden létező ősforrásához való visszatérés, melyben az ember békére jut önmagával és a mindenséggel." A DO arra tanít, hogy az ember amit tesz ,azt teljesen tegye. Az itt és most érzetét kell magában kifejlesztenie, tudatosan kell jelenét átélnie. |