Japánban az úgynevezett "tea szent órája" a test és a lélek megtisztulására szolgál.
A teaházakat a legnagyobb tisztelet övezi. Ha meghívnak egy teaházba, biztosak lehetünk benne, hogy fontos vendégnek számítunk.
Mielőtt belépnénk a teaházba, amely általában a zen kert hátsó részében fekszik, egy kőkádban lévő forrásvízben megtisztítjuk kezünket és a szánkat.
Biztosak lehetünk abban is, hogy a teaházban tisztaság és nyugalom fogad. Mielőtt átlépnénk a bűvös küszöböt, lábbelinket az ajtó előtt hagyjuk, hiszen a külső világ szennyéből semmit sem vihetünk ebbe a szentélybe.
A teaszertartás pontos szabályok szerint zajlik. A házigazda és a vendégek egymás iránt való tiszteletből meghajlanak, aztán helyet foglalnak a szőnyegeken, amelyek általában bambuszból készülnek. Nagyon fontos hogy természetes anyagok vegyenek körül, hiszen ez biztosítja a nyugalmat és harmóniát.
Az első szőnyegen a házigazda foglal helyet. Vele szemben a fő vendég, majd a többi vendég következik. Egy külön szőnyegen találjuk a különböző teaszertartáshoz szükséges eszközöket. Elengedhetetlen eszközök közé tartozik a beépített tűzhely a víz forralásához, az edényke, amelybe a tea kerül, a bambuszecset, a teáskanál, a teásdoboz és persze maga a tea is.
A negyedik szőnyeg üresen marad. Ha ez mind megvan, következhet a tearituálé. A teát szigorúan a házigazda készíti. Felforralja a vizet. Egy kerámia-edénykébe 1 teáskanál matchá-t tesz. (matcha ejtsd. macsa, por állagú, a legjobb minőségű japán tea, amelyet kizárólag a tearituálékhoz használnak).
Miután a matcha az edénykébe került és ráöntődik a forrásban lévő víz is, a bambuszecsettel habosra keverődik. Ezután a házigazda körbeadja a teát és mindenki iszik belőle egy kortyot. Mielőtt azonban átadásra kerülne a tea, egy kendővel végigtörölődik az edény széle (fő a higiénia).
Minden mozdulatnak elegánsnak és nyugodtnak kell lenni. Hiszen ennek a szertartásnak ez a lényege. A szertartás kb. egy és fél órát vesz igénybe, de nagyobb számú vendég esetén akár 4 órásra is elhúzódhat.
A teaszertartáson használt eszközök:
- Hishaku - vízszedő
- Kama - vízforraló
- Mizusashi - tiszta víz
- Kensui - használt víz
- Chawan - teacsésze
- Chasen - teapamacs
- Fukusa - kendő
- Chakin - vászonkenő
- Kaiseki - ennivaló
- Tokonoma
- Kakemono - föggő kép
- Hanaire - virágváza
- Tana - állvány
- Futaoki - támasz
|