Sushi
A Sushi elkészítéséhez kerekszemű rizst használnak, melyet nagyon alaposan megmosnak, majd a rizst fél órán át áztatják hideg vízben,amibe egy darab Konbu-t (egyfajta tengeri moszat) is tesznek. Ezután a rizst megfőzik, a megpárolódott, azonban még "al dente" rizst egy fakádba (Hangiri) töltik, fűszerezik, és az egészet alaposan összekeverik. Ahhoz, hogy a rizsszemek szép, karakteres fényességüket megőrizzék, szükséges, hogy a rizst lehetőség szerint gyorsan lehűtsék. Ezt úgy érik el, hogy a rizs felszínét "felszántják" és legyezik. A felhasználásig a kihűlt rizst feltétlenül le kell takarni, mert könyedén kiszáradhat. A Sushi további felhasználása attól függ, melyik fajtáját készítik.
Tradícionálisan a Sushit kézzel vagy pálcikákkal fogyasztják. Egy kisebb tálkában kínálnak még hozzá szójaszószt is, mely éppen az adott sushi-fajtához illik.
Egy étkezés többnyire többfajta sushi variációból áll. Bár semmiféle sorrend nincs előírva, gyakran kezdik a sort egy tojásossal, ezt követik a zsírszegényebb fehérhúsú és savanyított halak, mint pl. hering, makréla. A sorban a következők a vöröshúsú halak, mint pl. egy kevésbé zsíros tonhal, majd a sor lezárásaként a zsírosabb halfajták.
Kedvelt étel a sushihoz a miso-leves, melyet gyakran, mint előételt szervíroznak. Ajánlott ital lehet hozzá: a zöld tea, jázmin tea vagy egy japán sör (pl. Asahi, Kirin).
Ahhoz, hogy valaki sushi-mester lehessen legalább 7, néha akár 10 évig is tanulnia kell. Az első évek csupán abból állnak, hogy a leendő mesterek mosogatnak, felmosnak, mielőtt egyaltálan nyers halat vehetnek a kezükbe. E mesterség nagyon nagy tiszteletnek örvendő és elismert foglalkozás. A sushi-mester egy szamuráj ideáljának megfelelően él, ami annyit jelent, hogy képzett, udvarias és diszciplinált. Tiszta ruhát visel, homlokán pdig egy pántot, mely elkötelezettségét és kitartását szimbolizálja.
Minden sushi-mesternek megvan a maga kés-készlete, melyet úgy őríz, mint egy szamuráj a kardját. A különösen drága késeket a mester használat előtt és után maga élezi, a késeket soha nem kölcsönzik, családon belül továbböröklődik. |